Ortodonti Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti, çene üzerinde bulunan dişlerin düzenlenmesi ile ilgilenen alandır. Dişlerin düzeni ve çenenin yapısı bu durumda doğrudan etkilidir. Dişlerin düzeninin değiştirilmesi kişinin görüntüsünü bile direk olarak etkileyecek bir durumdur. Bundan dolayı kişilerin tedavi süreçlerini erken dönemde başlatmaları gerekmektedir.

Tedavi süresinde yapılması gerekenlere bakılacak olursa:

Yaş sınırı yoktur, özellikle gençlerde tedavi ileri yaşlara göre daha çabuk gerçekleşmektedir. Tedavi süresinin en başı, diş ve çene yapısının belirlenmesi ile başlamaktadır.

– Belirlenen yapı üzerinde uygun tel ve dizilim uzman hekim tarafından uygulanmaya konulur. Eğer ortodonti tedai sürecinde damak ihtiyacı mevcutsa bunun da kişiye özel olarak ayarlanması gerekmektedir.

– Ortodonti tedavisinin tamamlanmasının ardından bakım ve temizlik konusunda uzman hekimin bilgilendirme yapması gerekmektedir. Bu bilgilendirme ışığında hareket edilerek kişinin ağız bakımına daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Tellerin arasında kalabilecek besin artıkları farkedilemediği takdirde dişlerin üzerinde plak oluşumu ve çürüğe kadar gidebilecek problemlerle karşılaşılabilmektedir. Dişlerin bakımı oldukça önemlidir. Diş telleri kolayca çıkmaz, bu yüzden çok fazla çekinerek hareket etmenize gerek yoktur. Ancak başlangıçta bir alışma süreci olacaktır. Dişlerinizde mevcut olabilecek gerginlik hissi normal kabul edilmektedir. Bu his ilerleyen dönemlerde değişecektir. Ortodonti tedavisi oldukça hassas ve değerli bir tedavi metodudur. Bu tedavi süresince doktorunuza kontak halinde olmanız ve söylenenleri uygulamanız durumunda tedavi seyriniz olumlu şekilde ilerleyecektir.

Leave a Reply